Kolobeh kníh v knižniciach (a na policiach)

Do projektu Jednu knihu ročne (knižnici) sa v marci zapojila aj Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene, Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši, Knižnica v Sabinove. A nielen to. Projekt sa obohacuje o ďalšie dobré nápady:

Pozvánka pre hlinícke deti

Pozvánka pre hlinícke deti

Kliknúť si na „darcovskú“ rubriku Obecnej knižnice v Hliníku nad Hronom znamená inšpirovať sa. A nie iba na Noc s Andrsenom. Medzi darcami hliníckej knižnice sa v rámci projektu Jednu knihu ročne (knižnici) objavila aj Mestská knižnica v Žiari nad Hronom a... nápad je na svete.

„Na našej stránke je online katalóg, a keď vedúca žiarskej Mestskej knižnice pani Daniela Karvašová zistila, že nemáme niektoré knihy, ktoré dostali od svojich členov, a oni ich už majú, ponúkla ich nám“ píše vedúca hliníckej knižnice Jana Miháliková. „Takých kníh mám niekoľko aj ja a pretože mi je ľúto ich vyhadzovať, ponúkam ich raz ročne za symbolické ceny členom i nečlenom knižnice. Knihy, ktoré sa nepredajú, som viackrát ponúkla domovom sociálnych služieb v našom okolí,“ pokračuje Jana Miháliková. „Viaceré prejavili záujem, ale zatiaľ si po knihy ani raz neprišli... Skúsim teda aj ja osloviť knižnice v okolitých obciach, či by o ne nemali záujem. Takto by to mohlo fungovať – ľudia prinesú knihy, pretože im je ľúto vyhodiť ich, a ak ich už máme, môžeme ich ponúknuť ďalej.“

Nielen nové, ale aj nedostupné

Foto: Let Ideas Compete

Foto: Let Ideas Compete

Podobne, s podtitulkom Knižnica pomáha čitateľom, čitatelia pomáhajú knižnici, obohatili projekt Jednu knihu ročne (knižnici) ďalším nápadom aj v prešovskej Knižnici P. O. Hviezdoslava. Nežiadajú od darcov nové, ale nedostupné knihy. „Máme záujem o knihy, ktoré nemáme, ale sú žiadané, v obchodnom svete však už nie sú dostupné,“ píšu na svojej stránke a pokračujú: „Prezrite si, prosím, svoje domáce knižnice, a ak v nich nájdete knihu z nášho zoznamu a máte pocit, že sa bez nej zaobídete, buďte takí láskaví a venujte ju našej knižnici. Svojím darom pomôžete čitateľom, ktorí túto knihu márne zháňajú, a aj nám, pretože dobrých kníh nie je nikdy dosť.“

A keby predsa len bolo viac ako treba, pripomíname námet z Pohronia – darovať knižniciam, ktorým chýbajú.

Alebo...

Alebo, ak by nebodaj všetky knižnice odrazu mali toľko a také knihy, aké potrebujú, tie navyše prichýli Domov použitých kníh. A práve tam sa možno nájdu aj niektoré tituly, ktoré knižnice (možno aj tá prešovská) márne zháňajú inde. Viac na www.knihyknihy.sk.

Linka záchrany kníh: 02/6231 8163

Knižnice v kolobehu JKR(K)