Jednu knihu ročne (knižnici) – ako na to

Foto: stockmonkeys.com

Foto: stockmonkeys.com

Knižnice

 1. Stiahnite si plagát so základnou informáciou.
 2. Vyveste ho na viditeľnom mieste v knižnici, prípadne na internetovej stránke a požiadajte o zverejnenie v miestnych novinách alebo v miestnom kníhkupectve.
 3. Pridajte zoznam kníh (CD, DVD), ktoré by knižnica potrebovala.
 4. Oslovte vedenie miestnej základnej školy či škôl, aby deťom navrhlo urobiť do darovaných kníh exlibrisy, ku ktorým by knižnica pripísala darcovo meno. Ak by knižnici daroval knihu rodič dieťaťa, mohlo by do nej urobiť ex exlibris ono. Pre viac informácií sa škola môže obrátiť na adresu jkr zavináč martam.sk.
 5. Zverejnite zoznam darovaných kníh (aj keby bola iba jedna), mená darcov a detských autorov exlibrisov v knižnici, na internetovej stránke knižnice, v miestnych školách či v miestnej tlači. Napíšte o tom aj na jkr zavináč martam.sk.
 6. Pravidlá iniciatívy Jednu knihu ročne (knižnici), tituly či počet kníh, ktoré ste už dostali, mená darcov a detských tvorcov darcovských exlibrisov pripomeňte vhodnou formou na každom podujatí knižnice.

Čitatelia a priaznivci knižníc

 1. Ak môžete a chcete knižnici darovať novú knihu, CD či DVD, je užitočné sa v knižnici spýtať, aký titul by potrebovala. A potom už len našetriť, kúpiť, prečítať a zaniesť do knižnice.
 2. Na jednu knihu sa môže zložiť aj viacero darcov. Dohodnite sa na tom s priateľmi či príbuznými. K darcovskému exlibrisu sa potom môžu vpísať mená všetkých, ktorí na ňu prispeli.
 3. Ak ste si kúpili novú knihu, o ktorej viete, že sa k nej po prečítaní viac nebudete vracať, ponúknite ju knižnici.
 4. Ak vám ktosi daruje knihu, ktorú už máte, nezarmúťte ho odmietnutím darčeka a ponúknite knihu knižnici.
 5. Informujte o iniciatíve Jednu knihu ročne (knižnici) svojich priateľov a známych.
 6. Ak máte školopovinné deti, informujte o iniciatíve Jednu knihu ročne (knižnici) a o možnosti tvorby detských darcovských exlibrisov v ich škole.

Vydavateľstvá

Ak to ešte nerobíte, vyberte si pri každom novom vydanom titule jednu malú knižnicu na Slovensku (do tých sa povinné výtlačky neposielajú) a pošlite jej jeden exemplár. Urobíte dobrú službu knižniciam, čitateľom a aj sebe – dobré meno.