Kto sa pridá, vyhrá

jpg Darcovské exlibrisy do kníh pre deti Autor: Víťazoslav Chrenko

Víťazoslav Chrenko: Darcovské exlibrisy.

Nápad ktorý sme dostali ako darček k 85. výročiu vzniku knižnice od našej rodáčky, „aby každý čitateľ, ktorému to peňaženka dovolí, kúpil svojej knižnici raz ročne knihu alebo čokoľvek iné, čo by potrebovala, a bol pri tom veľkorysý voči vkusu čitateľov a do knižnice, ktorú si na takéto skromné sponzorstvo vybral, kúpil to, čo by mu odporučili jej pracovníčky,“ nám v knižnici najprv vyrazil dych, potom nás priviedol trochu do rozpakov a po prvých knihách, ktoré sme do knižnice dostali, sme boli dojaté. Tým, že sú medzi nami stále ľudia, ktorí si vážia knihu ako nositeľa kultúry a vzdelanosti a vážia si prácu knižnice, ktorej služby využívajú. Áno, nápad sa ujal. Vďaka priateľom knižnice a jej dlhoročným návštevníkom už do knižnice prichádzajú nové knihy. Dvadsaťštyri z nich sa už požičiava, niekoľko kníh „je na ceste“. Do darovaných kníh vlepujeme knižné značky – exlibrisy, kde píšeme mená darcov. Autorke projektu takto napadlo prepojiť poďakovanie za darované knihy s medzinárodnou súťažou EX LIBRIS HLOHOVEC, ktorá bola založená v roku 1997 v hlohovskej knižnici. Prvé exlibrisy pochádzajú z dielne Víťazoslava Chrenka, syna zosnulého spoluzakladateľa EX LIBRIS HLOHOVEC Viktora Chrenka, neskôr chceme do ich tvorby zapojiť deti z hlohovských základných škôl.

Ktorá škola bude tvoriť knižné značky prvá? No tá, ktorej žiaci majú najväčšie percento čitateľov knižnice. Vyhrala Základná škola sv. Jozefa, hneď za ňou boli ZŠ na Podzámskej ulici a ZŠ na ulici Kopernikovej.

Samozrejme, zapojiť sa môžu aj ostatné školy. Ich šikovných žiakov bude knižnica propagovať a odmení ich bezplatným členstvom na jeden rok. Ak sa pridáte, vyhráte – pocit, že pomáhate.

Ak sa vám nápad zapáčil, budeme radi, keď ho budete šíriť a propagovať vo svojom okolí.

Aj vy, milé kolegyne a kolegovia v knižniciach. Nápad odštartoval v hlohovskej knižnici, ale je určený všetkým slovenským knižniciam. A budeme si navzájom držať palce, aby prinášal do knižníc nové knihy ale aj upozorňoval verejnosť na významnú kultúrno-vzdelávaciu inštitúciu, ktorá sa volá knižnica.